آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده فروردین 98
1399/07/21

در هفته بیست و هشتم از آیین افتتاح طرح‌های کلان ملی با شعار" تدبیر و امید برای جهش تولید"، بهره‌برداری از طرح‌های ملی بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده فروردین 98 وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن امروز دوشنبه توسط حسن روحانی رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، در این مراسم، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در گزارشی که به صورت ویدئو کنفرانس از شهر اهواز به رئیس جمهور ارائه داد، اظهار کرد: اگر چه بارش‌های سال زراعی 1398-1397 و سیل 1398 برکات خود را برای تامین آب زیرزمینی و سطحی و افزایش ظرفیت پوشش گیاهی به دنبال داشت اما بخش کشاورزی معادل 13 هزار میلیارد تومان خسارت دید و 430 هزار نفر از کشاورزان ما درگیر این سیل شدند.

وی افزود: میزان خسارت در بخش زراعت 52 درصد، آب و خاک 26 درصد، دام و طیور و آبزیان 14درصد و در بخش باغبانی 8 درصد خسارت وارد شده است که در استان‌ها، استان خوزستان  با 48.5 درصد بیشترین سهم خسارات بخش کشاورزی کشور را داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اقدامات وزارت جهادکشاورزی برای مناطق سیل زده در چهار محور پیگیری شد؛ محور نخست اقدامات ضرب الاجلی است که براساس آن، هزار و 100 دستگاه ماشین آلات سنگین آماده شد و بیش از دو هزار و 200 کارشناس به مزارع اعزام شدند، 314 هزار هکتار آب از مزارع تخلیه و همچنین 350 هزار هکتار از اراضی نیز برای کشت بعد آماده شد.

خاوازی ادامه داد: هزار و 700 کیلومتر لایروبی از کانال‌ها اجرا شد و 2.2 میلیون راس دام سبک و سنگین واکسینه شدند، 2600 کیلومتر جاده روستایی و عشایری بازسازی و یک میلیون راس دام هم با جا به جایی موقت، به مناطق امن انتقال داده شدند و علوفه آنان تامین شد.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: 998 میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت و 3 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی خسارت دیدگان، امهال شد.

خاوازی گفت: 1160 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه در اختیار کشاورزان قرار گرفت و 136 میلیارد تومان غرامت نیز از صندوق بیمه کشاورزی به کشاورزان پرداخت شد.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد: 730 هزار هکتار از اراضی با اعتباری حدود 840 میلیارد تومان تحت پوشش عملیات آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفت که تا پایان آبان ماه کل این عملیات به پایان خواهد رسید.

وزیر جهاد کشاورزی به اقدامات زیرساختی و زیربنایی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: 950 کیلومتر قنوات مورد ایمن سازی و مرمت قرار گرفت، همچنین 138 ایستگاه پمپاژ، بیش از 5 هزار و 700 کیلومتر از راه‌های بین مزارع کشاورزی و 7600 کیلومتر ایل‌راهای عشایری، مرمت و بازسازی شد؛ ضمن اینکه 50 هزار هکتار از اراضی مستعد سیل نیز، زهکشی شد و در مجموع 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات و اعتبارات در اختیار بخش کشاورزی که از سیل آسیب دیده بودند، قرار گرفت.

سپس با فرمان رئیس جمهور، بهره برداری از طرح‌های ملی بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده فروردین 98 آغاز شد.

تعداد مشاهده خبر1053 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal