تولید 120 تن سیست آرتمیا در آذربایجان غربی
1399/07/23

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: امسال طبق برآوردهای انجام شده، می توان 120 تن سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه برداشت کرد بدون آن که به ذخایر آسیب برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علی نکویی فرد افزود: در سال جاری تولید 120 تن سیست و 180 تن بیومس پیش بینی شده که در صورت تحقق، شش میلیون دلار صرفه‌جویی در خروج ارز و اشتغالزایی برای 400 نفر را به دنبال خواهد داشت.

وی به راه اندازی بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا در کشور برای نخستسن بار در دولت تدبیر و امید در راستای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: یکی از اهداف این بانک، جلوگیری از انقراض نسل آرتمیای ارومیانا و حفظ، نگهداری و تجدید نسل آن است.

نکویی فرد درباره خصوصیات آرتمیا نیز توضیح داد: این جانور آبزی در شرایط بد مانند کم آبی و شوری زیاد آب تخم مقاوم ایجاد می کند که می تواند در کف دریاچه در لایه های نمک بماند وبرای سال های بعد با بهتر شدن شرایط آب،تبدیل به نوزاد شود.

وی اظهار کرد: آرتمیا در شرایطی که میزان شوری آب و غذا مناسب باشد زنده زایی می کند و یک آرتمیای ماده در طول زندگی سه ماهه خود چهار هزار نوزاد تولید خواهد کرد.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور همچنین با اشاره به اجرای دو پروژه بنیادی در این مرکز طی 6 ماه گذشته، گفت: تعداد 5 فقره پروژه کاربردی توسعه ای و یک فقره طرح خاص از پروژه‌های اجرایی این مرکز به شمار می رود.

وی افزود: همچنین ارائه 2 فقره مقاله علمی پژوهشی، 5 یافته ترویجی مورد تایید، یک دستاورد تولید دامش فنی، 3 مقاله چاپ شده در ژورنال های بین المللی، 6 گزارش طرح تحقیقاتی، 8 مقاله ترویجی و اجرای پروژه ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه نمک میقان اراک و نیزچاپ یک کتاب از جمله فعالیت‌های این مرکز است.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: ارزیابی ذخایر شاه میگوی ارس، تولید ماده نگهدارنده آرتمیای بالغ، ایجاد بانک ژن آرتمیا، پایش ذخایر آرتمیای ارومیه و بررسی تأثیر عوامل اکولوژیکی بر آن از مهمترین پروژه هایی است که در دست اجرا هستند.

وی ادامه داد: 72 ساعت آموزش کارکنان پهنه، چهار مورد فعالیت یاوران تولید و 6 نشست ترویجی از جمله دستاوردهای مرکز در زمینه فعالیت های ترویجی در شش ماهه اول سال جاری است.

تعداد مشاهده خبر652 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal